miercuri , 1 decembrie 2021 9:33 am
Iasi booked.net
-1°C

Vânătoare de cărţi la Iaşi, în pregătirea FILIT

O nouă vânătoare de cărţi va fi organizată de către comunitatea locală de bloggeri Social Media Iaşi, în pregătirea celei de a VI-a ediţii a Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi – FILIT, care va avea loc în perioada 3-7 octombrie.

Ieşenii sunt îndemnaţi să caute cărţile ascunse de bloggeri în oraş, să le citească şi apoi să vină cu ele la FILIT pentru a se întâlni şi cu autorii care le-au scris, prezenţi la festival, scrie news.ro.

Iniţiativa vânătorii de cărţi scrise de autorii prezenţi la FILIT a debutat în anul 2017 şi s-a bucurat de o primire bună în rândul comunităţii din Iaşi.

Indicii despre ascunzătorile cărţilor scrise de autorii prezenţi la FILIT se pot afla urmărind bloggerii înscrişi în campanie: Andreea Ignat (www.andreeaignat.info), Theodora Istrati (www.theodoraistrati.wordpress.com/) , Bianca Ionel (www.biancaionel.com/blog/), Anda Elena Pintilie (www.saptepietre.ro), Elena Druţă (www.elenascrie.blogspot.com), Dariana Pintilii (www.darianapintilii.ro), Alexandra Alistar (www.viataestevis.blogspot.com), Maria-Elisa Podaru (www.lemondedelisa.com), Alexandra Haliga (www.pierdutiinliteratura.blogspot.com), Onisim Pînzariu (www.books-vs-reality.blogspot.ro), Alexandra Ignat (www.pauze-pentru-cafea.wordpress.com), Miruna Copoiu (www.mirunasipoezie.wordpress.com), Irina Nichifiriuc (www.sfatulmamei.com), Ioana Stoian (www.ioanastoian.wordpress.com), Anamaria Ghiban (www.anamariaghiban.ro), Elena Diana Lupu (www.elydy.wordpress.com).

Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi (FILIT) este un proiect cultural finanţat de Consiliul Judeţean Iaşi prin Muzeul Naţional al Literaturii Române Iaşi şi va reuni anul acesta cunoscuţi scriitori din ţară şi din străinătate în perioada 3-7 octombrie, în cadrul unor evenimente deschise publicului larg.

Printre inivitaţi se regăsesc e Jonathan Franzen (SUA), Jón Kalman Stefánsson (Islanda), Kamila Shamsie (Marea Britanie), Sylvie Germain (Franţa) etc., alături de zeci de scriitori şi poeţi români, precum şi traducători din lumea întreagă. La eveniment vor mai participa şi manageri culturali, editori, jurnalişti din ţară şi din străinătate.

Recomandări

Amenajările specifice Sărbătorilor de Iarnă, în curs de finalizare

Primăria Municipiului Iași este în curs de a finaliza amenajările specifice Sărbătorilor de Iarnă. Aprinderea …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *