Un BĂIEȚEL de doi ani căzut de la etajul TREI a fost adus cu elicopterul la Spitalul „Sf. Maria” din IAȘI

0
312

Băiețelul de doi ani jumătate, căzut de la etajul trei, a ajuns la Spitalul de Copii din Iași. Medicii botoșăneni au decis, împreună cu familia, ca micuțul Carol să fie trimis la Spitalul Clinic de Pediatrie Sfânta Maria Iași.

“În cursul dimineții de vineri s-au făcut demersurile transferului la Iași al pacientului, pe calea aerului”, a precizat medicul primar Claudia Malancea, medic șef al secției ATI din cadrul Spitalului Județean de Urgență.

Din cauza stării grave a micuțului, acesta a fost preluat de o ambulanță cu medic de la Secția de Pediatrie și transportat pe terenul unității militare de pe Petru Rareș.

“Echipajul de pe aeronava SMURD a preluat pacientul în condiții de siguranță și l-a transferat la Iași”, a precizat medicul Cristian Simionescu, coordonator al dispeceratului ISU-SJA, scrie monitorulbt.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.