Tragedie în apropiere de Pașcani: doi soți au murit după ce mașina lor a fost izbită în plin de tren (VIDEO)

0
324

Doi soţi din judeţul Bacău au murit, în această dimineață, în urma unui accident rutier care a avut loc la trecerea peste calea ferată de pe raza localităţii Cozmeşti, comuna Stolniceni Prăjescu.

 

Conform Biroului de Presă al IPJ Iaşi, evenimentul s-a petrecut în jurul orelor 10.00. Două persoane, soţ şi soţie, din Bacău, ambii în vârstă de 58 de ani, au decedat pe loc.

Aceştia se aflau într-un autoturism şi nu s-au asigurat, la trecerea la nivel cu calea ferată, în momentul în care au fost surprinşi şi loviţi din plin de trenul care circula pe ruta Suceava-Bucureşti, informează NewsPascani.com.

Foto: NewsPascani.com

Coordonatorul SMURD, prof.univ.dr. Diana Cimpoeşu, a declarat că la faţa locului au intervenit un echipaj de prim ajutor al SMURD şi alte două ale Serviciului Judeţean de Ambulanţă. În ciuda eforturilor medicilor, vieţile celor doi soţi nu au putut fi salvate

„Maşina a fost lovită de trenul 17052, care circula pe ruta Suceava – Bucureşti, nu s-a asigurat la trecerea la nivel cu calea ferată Paşcani-Muncel. Locomotiva a fost avariată, i-au rupt plugul şi furtunele de aer. De asemenea, a fost avariat şi primul vagon”, a declarat Constantin Axinia, directorul Regionalei CFR Iaşi, pentru Agerpres.

Locul tragediei este calea ferată de la intrarea în satul Cozmeşti, între Mogoşeşti Siret şi Stolniceni Prăjescu. Pasagerii aşteaptă acum o altă locomotivă care să-i scoată din câmp şi să-i ducă la destinaţie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.