Iasi booked.net
-1°C

Simona Halep, celebrată pe Arena Naţională

Simona Halep a fost aplaudată și ovaționată de peste 15.000 de oameni pe Arena Naţională.

Jucătoarea de tenis a prezentat miercuri, replica trofeului câştigat la Wimbledon. Îmbrăcată în echipament de joc, alb, campioana a intrat pe teren pe melodia “We Are the Champions” şi a trecut printr-un culoar pe care se aflau de-o parte şi de alta foşti campioni olimpici.

Pe un ecran imens au fost proiectate mesaje ale altor campioni olimpici: Ana Maria Brânză, de la Campionatele Mondiale de scrimă de la Budapesta, Nicu Vlad, Camelia Potec, de la Campionatele Mondiale de nataţie din Coreea de Sud, Laura Badea, Nadia Comăneci, de la academia lui Bart Connor, iar cei peste o sută de copii din jurul fostei gimnaste au aclamat „Bravo Simona!”

Prezentator al frumosului eveniment a fost Andi Moisescu, iar imnul României s-a bucurat de interpretarea Andrei.

Este o mare bucurie să vă am alături în această seară, să împărţim acest trofeu, pentru că este al nostru, este al ţării, în primul rând şi este o seară foarte specială pentru mine. Şi anul trecut a fost, dar acum este şi mai specială. Vă mulţumesc foarte mult că aţi venit. Să ne bucurăm şi să ne gândim că se mai pot întâmpla astfel de zile. Vă mulţumesc încă o dată!„, a declarat Simona Halep.

Simona Halep a câştigat turneul de la Wimbledon, al doilea grand slam din carieră, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Serena Williams, locul 10 WTA, după numai 55 de minute de joc. Halep a cucerit anul trecut turneul de la Roland Garros.

sursa foto: Libertatea