Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o avertizare Cod portocaliu de vreme instabilă şi ploi, pentru mai mult de trei sferturi din ţară.
Totodată, a fost emisă o alertă Cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată în alte opt judeţe şi Municipiul Bucureşti, scrie Digi24.ro.
În intervalul 20 iunie, ora 12:00 – 21 iunie, ora 06:00, va fi în vigoare avertizarea Cod portocaliu, iar prognoza de specialitate arată că în după-amiaza zilei de sâmbătă (20 iunie) şi în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică (20/21 iunie), în Moldova, Maramureş, Transilvania, Dobrogea, local în Muntenia şi în nordul Crişanei, precum şi în zonele montane, vor fi intervale de timp cu averse torenţiale şi se vor acumula cantităţi de apă de peste 40 l/mp şi pe arii restrânse 50…80 l/mp.
Potrivit meteorologilor, în intervalul 20 iunie, ora 10:00 – 21 iunie, ora 10:00, va fi Cod galben de vreme rea în judeţele Gorj, Argeş, Vâlcea, Giurgiu, Mehedinţi, Caraş-Severin, Timiş, Arad şi Municipiul Bucureşti.


