Lucrurile se mișcă în ceea ce privește modernizarea drumurilor din județ. În această perioadă a început procesul de modernizare a drumului județean DJ 281 Spinoasa-Belcești.
Drumul a fost betonat și urmează a fi modernizată trecerea la nivel cu calea ferată. Acum se reabilitează și modernizează podul care traversează râul Bahlui. Constructorul reface consola trotuarelor, înlocuiește stratul de uzură de pe pod și rosturile de dilatație ale acestuia.
Pentru ”Modernizare drum județean DJ 281: Spinoasa – Belcești, km.10+804 – 12+074” suma alocată de Consiliul Județean este de 2 495 133 lei, inclusiv TVA.

Pentru alte două drumuri județene DJ 248 E: Alexești – Cuza Vodă, km 0+000 —3+040 și DJ 280: Oțeleni – lim.Jud. Neamț, km 18+094 —20+378 pe site-ul Sistemului Electronic de Achiziții Publice a fost demarată procedura de licitație pentru executarea lucrărilor de modernizare. Termenul limită pentru primirea ofertelor este de 2.08.2019.



