joi , 15 aprilie 2021 2:08 pm
Iasi booked.net
-1°C

Intoxicația cu Paracetamol poate duce la deces

Studiile au demonstrat că intoxicația sau supradozajul cu paracetamol poate cauza moartea.

Primele simptome ale unei intoxicații cu pastile sunt greața, vărsăturile și durerile abdominale.

O altă problemă mondială și semnificativă în medicină constă în cauzele pastilelor asupra ficatului. Pericolul de moarte apare când persoana nu respectă instrucțiunile de administrare ale pastilelor, folosește în același timp mai multe medicamente sau practică automedicația necontrolată.

Medicul Tudor Ciuhodaru, medic primar medicină de urgență, avertizează oamenii că intoxicația cu Paracetamol este extrem de gravă, și de asemenea, recomandă pacienților să întrebe medicul de familie înainte de a lua orice medicație.

Doctorii din unitățile de primire urgențe din Iași au tratat atât copii, cât și adulți cu intoxicații medicamentoase.

Uneori persoanele pot lua o doză dublă de paracetamol fără să știe, deoarece pastilele au diverse denumiri.

Recomandări

Una din trei persoane intoxicate cu antigel moare în județul Iași. Care sunt sfaturile medicilor pentru astfel de cazuri

În fiecare an, în județul Iași primesc îngrijiri medicale în jur de 10-12 pacienți intoxicați …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *