Raed Arafat vorbește despre cel mai negru scenariu: Câți oameni ar muri la un cutremur foarte mare în România

0
15

Exerciţiul SEISM 2025 a angrenat forţe impresionante din ţară şi din străinătate, în vederea gestionării cât mai bune a unui posibil cutremur major în România.

Şeful DSU, Raed Arafat, a explicat pentru News.ro că în câteva săptămâni vor veni concluziile, după evaluarea mai multor experţi internaţionali. Mai trebuie făcuţi paşi importanţi pentru o mai bună armonizare între toate instituţiile, dar şi pentru eliminarea birocraţiei când vine vorba de luarea deciziilor de către autorităţi în cazul unei catastrofe. Şeful DSU a explicat că exerciţiul a vizat pregătirea pentru un număr mare de victime, estimarea din scenariu fiind de 20.000 de victime, dintre care 4.000 de decese, în contextul unui posibil cutremur de 7.3 pe Richter.

Evacuarea unei unităţi sanitare într-un astfel de context ar putea dura între 8 şi 12 ore, conform unor estimări, din cauza mai multor elemente, precum starea pacienţilor internaţi şi numărul de forţe care pot fi fizic angrenate în evacuarea lor, informează News.ro.

“Noi ştim sigur că, dacă o să avem un cutremur major în Bucureşti şi clădirile nu sunt consolidate (…), că o să avem un număr mare de victime, asta e clar, noi ne pregătim în această direcţie”

Mai multe pe: stiripesurse.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.