Polițiștii Secției 6 Poliție Urbană Iași fac investigații într-un dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Astăzi, în jurul orei 02.00, un bărbat, de 56 ani, în timp ce conducea o mașină pe drumul public pe Șoseaua Nicolina din Iași ar fi pierdut controlul asupra direcției și s-ar fi izbit de bordura refugiului stației de tramvai “Tudor Neculai”.
Bărbatul a fost testat alcoolscopic, rezultând o valoare de 1,58 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la o unitate medicală unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei. Bărbatul a bătut recordul de alcoolemie pe anul 2021, în municipiul Iași.
Investigațiile sunt în plină desfășurare.


