An dezastruos pentru agricultură. 27.304 fermieri au primit deja despăgubiri

0
275

 27.304 fermieri au primit deja despăgubiri în valoare de peste 833 de milioane de lei, a anunţat Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA).

Potrivit sursei citate, au fost verificate cererile de sprijin depuse de fermieri în perioada 3 – 15 septembrie 2020 pentru Schema de ajutor de stat acordat producătorilor agricoli care au înfiinţat culturi în toamna anului 2019, afectate de seceta pedologică.

În urma verificărilor efectuate au fost declarate eligibile 28.081 de cereri de plată, pentru o suprafaţă calamitată totală de 1.120.540,40 hectare, precizează APIA.

Agenţia precizează că va continua în ritm accelerat, toţi fermierii declaraţi eligibili urmând a fi plătiţi în zilele următoare şi asigură pe această cale „că acordă o importanţă deosebită finalizării cu celeritate a plăţilor, tot personalul fiind mobilizat atât la nivelul centrelor judeţene, cât şi la nivelul aparatului central”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.