Toată lumea, indiferent de domeniul de activitate și de orice alt timp de considerent, se implică, în această perioadă de criză, pentru a ajuta medicii să facă față invaziei de cazuri de coronavirus.
În sprijinul acestei idei, la FabLabIasi, în cadrul Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” Iași, se întâmplă lucruri bune!
Echipa Iris Robotics a răspuns prompt la inițiativa Gemini CAD Systems de a proiecta și produce prin printare 3D un adaptor cu cartuș filtrant prin care măștile de snorkeling pot fi transformate în măști de protecție pentru personalul medical care interacționează direct cu bolnavii COVID-19.
La IRIS Robotics în momentul de față, avem pregătită o nouă versiune prototip de data aceasta pentru viziere, produse diferite față de măștile de snorkeling(care nu au trecut de faza de prototip din motive de omologare). Ne mărim stocul imprimantelor 3D, pentru echipa dar și pentru toți cei care au nevoie de o imprimanta 3d în perioada aceasta. Imprimantele ne vor ajuta în crearea lor și începând cu săptămâna viitoare vom putea începe să realizăm un lot mai mare de vizere cu o soluție mai optimă de ecran protector (în locul soluției plexiglas, care se găsește foarte greu pe piață), spun cei de la Iris Robotics.
Primele prototipuri vor ajunge la câteva spitale mari din Iași astăzi la prânz pentru testare.
Dacă medicii le vor considera de ajutor, partenerii din acest proiect vor putea livra circa 100 de bucăți în două zile. Cantitatea va putea fi ulterior extinsă. Măștile sunt refolosibile, dezinfectabile, cu cartușul de filtrare înlocuibil. Sursa Facebook Catrinel Zaharia