Doi adolescenți au fost răniți în această după amiază, după ce o barieră de acces din apropierea mall-ului din Tudor a cedat la rafalele de vânt.
În urma incidentului, doar un băiat de 17 ani a avut nevoie de intervențăii medicale.
„La ora 13.40 am primit un apel prin 112 la Dispecerat pentru doi adolescenți cu traumatism prin lovire în urma căderii unei bariere de acces în zona centrală a Iașului. Au fost trimise două echipaje de prim-ajutor. Tinerii sunt în vârstă de 11 respectiv 17 ani. Cel de 11 ani nu a dorit să meargă la spital, a rămas însoțit de mama lui. A spus că nu are leziuni care să necesite intervenție medicală. A fost preluat un adolescent de 17 ani, cu traumatism cranio cerebral, cu o plagă contuză parietală, cu sângerare oprită, deci o plagă la nivelul capului. Era conștient și a fost transportat la UPU de la Spitalul de Neurochirurgie pentru o evaluare neurochirurgicală, sperăm însă că nu va avea nevoie de internare și că evoluția lui va fi favorabilă, așa cum s-a exprimat la evaluarea primară din pre-spital”, a declarat Diana Cimpoeșu, coordonator UPU – SMURD Iași.
”Din cauza vântului foarte puternic, Iaşul fiind sub atenţionare meteo cod galben de vânt intens, un profil de mascare a vitrinei exterioare (bară din material uşor, din aluminiu), s-a desprins şi a căzut peste un adolescent. Agentul de pază aflat la intrarea în centrul comercial a intervenit imediat pentru a verifica starea adolescentului şi a solicitat serviciul de ambulanţă. Adolescentul primeşte îngrijiri medicale şi se află în afara oricărui pericol.”- au precizat reprezentanții centrului comercial