Având în vedere prelungirea vacanței de primăvară, primarul Mihai Chirica a transmis Inspectoratului Școlare Județean Iași o propunere care ar putea ajuta la păstrarea contactului elevilor cu studiul școlar.
Chirica dorește ca fiecare școală să desfășoare lecții de pregătire care să compenseze absența elevilor de la școală pe o perioadă atât de lungă, pentru ca elevii să nu piardă din cunoștințele asimilate înainte de vacanță.
Însă, după cum precizează edilul, pentru a se putea derula aceste cursuri este nevoie de o înțelegere între elevi, profesori și părinți, iar școlile trebuie să aleagă între sistemul teleșcoală și prezența fizică a elevilor în clasă, cu respectarea tuturor regulilor de distanțare fizică impuse de normele sanitare.


